איך להתאים יין לאוכל? המדריך המלא

האמנות של התאמת אוכל ליין והפוך, היא אמנות השלם הגדול מחלקיו: הרעיון הכללי הוא לא רק שהשנים לא יאפילו זה על זה, אלא שמכלול הטעמים בארוחה יהיה שונה, ומורכב יותר.

ראשית חייבים לדעת שהכול הוא עניין של טעם: אם אתם אוהבים שילוב טעמים מסוים, גם אם הוא 'בניגוד למה שכתוב בספרים', הרי שזו זכותכם המלאה. וכשם שישנן מנות של מסעדות נחשבות בחיפה ובמקומות אחרים, שהן בעלות טעמים ייחודיים, הרי שישנם גם יינות כאלה, שמתאימים לשילובי אוכל ויין שונים מהמקובל.

התאמת יין ואוכל על פי סוג המרכיב העיקרי

"יין לבן הולך עם דגים או בשרים לבנים." הכלל הזה נכון, אבל אם ניקח למשל מסעדת נמל בחיפה, שמגישה דגים, האם כל היינות שבתפריט צריכים להיות לבנים בהכרח?

ממש לא. בשר דג כגון טונה, שונה מאוד מבשר של דג לבן כמו דניס. גם צורת ההכנה שלהם תהיה שונה. טונה, שיש לו בשר אדום, יתאים גם ליינות אדומים – כמעט כמו בשר בקר.

השילוב של בשר אדום, כבד, עם יין אדום וכבד עלול ליצור שילוב טעמים כבד ולא נעים. בדקו אם הבשר שומני מאוד, ואז התאימו לו יין יחסית חומצי, כדי שישבור את המרקם השומני. במקרה כזה גם יין לבן או יין מבעבע יכולים לעבוד.

מצד שני, לקרש גבינות – בעלות אחוזי שומן גבוהים וכאלה שהן קשות ומתיישנות – יתאים כן יין לבן פירותי, כאן המשחק הוא חומציות לא מול שומן, אלא טאנין היין (החומר העפיץ ביין; זה שיש לו מרקם של בוסר) מול שומן החלב. לגבינות צעירות, לבנות או גבינות עיזים יתאימו יינות לבנים.

התאמת יין על פי סוג המטבח

זו אחת ההתאמות יין-אוכל המקובלות ביותר בעולם: לאוכל איטלקי בוחרים יין איטלקי. לאוכל ספרדי – יין ספרדי, וכו'. ההיגיון מאחורי זה הוא בכך שיין משקף את אזור הגידול שלו, וכך הוא יתאים לאוכל מקומי.

ואיזה יין יתאים למטבח מקומי-ישראלי שמגיש חומוס טוב כמו בחיפה? תתפלאו אולי לדעת, אבל יש: יין מבעבע קליל, ולא מתוק: הבועות משלימות היטב את תחושת הקרם של החומוס.

התאמת יין לאוכל אסיאתי

המטבח האסיאתי נחשב מסובל ליין, כיון שהוא מתובל יחסית ומרובה מרכיבים וטקסטורות. ככלל, למנות אלה יתאימו יינות לבנים חצי יבשים או יינות מבעבעים חצי יבשים; קרים מאוד.

התאמת יין על פי הרוטב וצורת ההכנה

שתי אופציות טובות לבחירה: חפשו מהו הרכיב הדומיננטי ביותר ברוטב ששימש להכנת המנה או להגשה שלה. הוא יהיה זה שישתלט עליה מבחינת טעמים ומרקם, והיין יצטרך להתמודד מולו.

אופציה נוספת היא להסתכל על צורת ההכנה, כאמור: יין סירה אדום – זן שיש לו טעמים מעושנים במקצת – יתאים לבשרים על האש (טעמים זהים – מעושנים). נזיד בשר אדום בבישול ארוך, גם אם הוא יחסית שומני, יאהב יין אדום קל וקריר, שיוכל להקל על התבשיל הכבד.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך
30.06.2022
סדנאות קולינריה עם טעם של עוד

המשך קריאה
09.06.2022
חתונה ביקב - לשבור את הכוס במקום הנכון

המשך קריאה
26.12.2021
יום הולדת ביקב – עם הרבה יין ישראלי משובח

בכל שנה אנחנו חוגגים יום הולדת, ובכל שנה אנחנו מחפשים רעיון מקורי חדש כיצד לחגוג עם המשפחה ועם החברים. יום הולדת ביקב כבר חגגתם? אם לא, מצפה לכם חוויה טעימה, רומנטית וקבוצתית מהנה במיוחד – עם סיורי יין ביקבים האיכותיים של הצפון. מאמר חגיגי במיוחד.

המשך קריאה
05.12.2021
רעיונות ומקומות עבור פיקניק בצפון

כשאתם מטיילים בצפון הירוק והמדהים של ישראל, ולמרות שיש מסעדות מדהימות באיזור זה – הכי כיף לעשות פיקניק בשטח עם ארוחה מפנקת שבאה איתכם לטיול עצמו. על האש, יין ורומנטיקה נמצאים על הפרק, עם שלל מקומות לפיקניק בצפון. זהירות, מאמר טעים ונעים לפניכם!

המשך קריאה
!בואו לבקר אותנו ביקב